niedziela, kwiecień 28, 2024

Kto odpowiada za czystość na naszej planecie?

Temat: Kto odpowiada za czystość na naszej planecie?

1.Pobudka

2.Pod dyktando – zabawa ruchowa utrwalająca kierunki.

Dziecko porusza się po pokoju zgodnie z poleceniem: dwa kroki do przodu, jeden krok w prawo, trzy kroki w lewo, jeden do tyłu, w tył zwrot, dwa kroki do przodu itp.

3.Czysta Ziemia – porozmawiajcie o tym, jak każdy człowiek może przyczynić się do tego, aby na świecie było czysto. , przypominając o segregowaniu odpadów, przetwarzaniu śmieci, ograniczeniu korzystania z przedmiotów jednorazowego użytku takich jak foliowe torebki, korzystaniu z roweru lub komunikacji miejskiej zamiast samochodu, naprawianiu zepsutych rzeczy zamiast kupowania nowych, gaszeniu światła, gdy wychodzimy z pokoju, zakręcaniu wody, gdy myjemy zęby, niezrywaniu kwiatów na bukiety, niełamaniu gałęzi drzew.

4.Posłuchaj,policz,ułoż- rodzic klaszcze kilka razy, a dziecko z zamkniętymi oczami próbuje policzyć usłyszane dźwięki i ułożyć na dywanie tyle samo patyczków lub innych liczmanów.

5.Zaznacz drogę – zabawa matematyczna, kodowanie i odczytywanie zakodowanych informacji, wykonanie zadań w „Kartach pracy” strona 64.

Narysujcie trasę drużyny, kolorując pola zgodnie z kodem, wymyślcie własną trasę i kodujcie ją za pomocą strzałek, sprawdźcie, po ile kałuż przeskakiwały dzieci i wklejcie brakujące liczby.
Rozpoznajcie rodzaje śmieci, przeliczcie i zapiszcie ich liczbę, podajcie wyniki działań na podstawie danych przedstawionych na obrazkach.

6.Rozwiąż zadanie W koszu było 10 jabłek, dzieci zjadły 5, ile zostało? w celu dokonania obliczeń dziecko może posługiwać się dowolnymi liczmanami (chętne dzieci mogą zapisać działanie) .

7.Wymyśl zadanie dla rodzica – dziecko układa własne zadanie które rozwiązuje rodzic

8. Pod dyktando – zabawa ruchowa utrwalająca kierunki.

ZADANIE DLA CHĘTNYCH MAŁYCH BADACZY
Jeśli macie w domu kwiatki ozdobne w doniczkach, przygotujcie wraz z rodzicami dwa takie kwiaty. Jedną doniczkę z kwiatem podlewajcie zwykłą wodą a drugą sokiem z cytryny. Naklejcie na doniczkę podlewaną sokiem z cytryny rysunek z plasterkiem cytryny. Zaobserwujcie efekty przez kilka dni. Czym różnią się obydwa kwiatki? A może kolorem liści? Zobaczcie sami!

Powodzenia Inga Matuszewska

ƒƒ