czwartek, marzec 28, 2024

Mama jest najważniejsza

Tematyka tygodnia: MAMA JEST NAJWAŻNIEJSZA
Ten tydzień poświęcony jest waszym mamusiom. Dlatego proponujemy wam różne zajęcia i zabawy, dzięki którym poznacie jak kochana jest mama. Przekonacie się nawet, że z mamą można wybrać się w podróż poduszkowcem! Zapraszamy

1.Posłuchajcie opowiadania o mamie ZOBACZ Załącznik 1 a następnie opowiedzcie w jaki sposób mama zreperowała księżyc? Co by było gdyby mama nie pomogła księżycowi?

2.Wykonajcie zadania w Kartach pracy część 4.
6-latki: strony: 34-41 oraz: 86 i 94.
5- latki: strony: 26-31 oraz: 63 i 71.

3. Zapamiętajcie rymowankę:
Mama mamę swoją ma,
swoją mamę mam i ja.
Mama tu, mama tam,
ty masz mamę i ja mam. (…)
Wszyscy jedną prawdę znamy:
wszyscy swoje mamy mamy!

4.PRACA PLASTYCZNA- SERDUSZKO DLA MAMY
Przygotujcie: kubeczek soli, 2 kubeczki mąki, wodę raz czerwoną farbę.
Wykonajcie masę solną i uformujcie z niej piękne serduszko. Pozostawcie do wyschnięcia. Następnie pomalujcie serduszko. Możecie nawet napisać na nim „MAMA”.

5. Wykonajcie torebkę na upominek dla mamy. Wasze serduszka z masy solnej możecie pięknie opakować.
Potrzebne będzie: większe i mniejsze kwadrat z kolorowego papieru, nożyczki, klej. A oto instrukcja:
– większy kwadrat należy wąsko (na szerokość około 2 cm) zagiąć wzdłuż jednego z boków;
– złożyć kwadrat na pół tak, aby brzeg poprzed¬niego zagięcia i brzeg kwadratu równo do siebie przylegały;
– posmarować klejem wąskie zagięcie i skleić z brzegiem kwadratu;
– dolne brzegi torebki zagiąć razem na szerokość około 3 cm i skleić

6. POMOCNA DŁOŃ- odrysujcie na kartce papieru swoją dłoń a następnie namalujcie w środku dłoni w czym najbardziej lubicie pomagać swojej mamie :)

7. Wysłuchajcie opowiadania „CZAR DLA MAMY” ZOBACZ Załącznik 2
Usiądźcie wygodnie na poduszce, zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie, że lecicie poduszkowcem ponad domami., nad miastem, lasem…Opowiedzcie rodzicom, co wtedy widzicie oczami wyobraźni. Pomoże wam w tym szum samolotu:
Po wysłuchaniu opowiadania „Czar dla mamy” pokolorujcie te prostokąty z wyrazami, które pasują do opowiadania. ZAŁĄCZNIK 3 Powodzenia!

8. Posłuchajcie i zapamiętajcie słowa piosenki o mamie:

9. A teraz propozycja zabawy ilustracyjnej „Księżyc”:
Uklęknijcie i usiądźcie w siadzie klęcznym (rodzice wyjaśnią jaka to pozycja), pochylcie głowę jak najniżej. Oznacza to, że księżyce już zaszły – nastała noc. Rodzice odczytają wam rymowankę a wy naśladujcie księżyc. Pomoże Wam w tym muzyka:
Muzyka
Księżyc jak rogalik po niebie się snuje – ułóżcie ze swojego ciała księżyc na dywanie,
Albo jak bułeczka nad domami wędruje – wstańcie i poruszajcie się na dywanie po kole.

Gdy muzyka cichnie, księżyc ponownie zachodzi.

10. ZADANIE PLASTYCZNE:„MOJA MAMA”, które znajdziecie TUTAJ załącznik 4

• W pierwszej części kartki namalujcie portret swojej mamy
• W drugiej – kwiat, który kojarzy wam się z mamą
• W trzeciej części – owoc, który mama lubi najbardziej
• W czwartej – wyraź jak kochasz swoją mamę, możecie namalować co chcielibyście jej podarować.

ŻYCZYMY WAM MIŁEGO TYODNIA I OWOCNEJ PRACY! :-)
PANIE: RENATA I JUSTYNA.

– zagiąć otwarte brzegi torebki razem na szerokość około 3 cm;
– wyciąć nożyczkami z małego kwadratu ozdobny element, który posłuży do zamknięcia torebki;
– otworzyć zagięte brzegi torebki i schować wisiorek do środka, zagiąć ponownie;
– przykleić ozdobny element tak, aby przytrzymy¬wał zagięty brzeg.

Przedszkolaki samodzielnie realizują zadanie we¬dług instrukcji. Do wykonania elementów zamknię¬cia można wykorzystać dziurkacze ozdobne.
Środki dydaktyczne: torebki na prezenty, ozdobny papier, pudełeczka prezentowe, większe i mniejsze kwadraty z kolorowego papieru, nożyczki, klej